Czy cukrzyk może jeść rosół?

Czy cukrzyk może jeść rosół?

11 stycznia 2021 1 przez redakcja

Wiele osób ceni sobie smak rosołu. To przede wszystkim tradycja i dzieciństwo, kiedy mama w niedziele stawiała na stole aromatyczną zupę i dosłownie nikt nie mógł się jej oprzeć. Jednakże niestety istnieją schorzenia, w przypadku których potrawa ta jest raczej niezalecana. Czy jest też tak przy cukrzycy? Czy osoba zmagająca się z taką dolegliwością musi zrezygnować z tego niebywałego smaku i aromatu? Co warto wiedzieć na temat połączenia rosół a cukrzyca?

Podstawowe informacje dotyczące cukrzycy typu drugiego

Zanim przejdziemy do tematu rosołu, bliżej przyjrzymy się samej chorobie. Cukrzyca typu drugiego występuje wówczas, gdy organizm człowieka nie może wchłonąć glukozy, która niezbędna jest do wytworzenia energii. W rezultacie dochodzi do dużego wzrostu poziomu cukru we krwi. Cukrzyca wywołuje takie symptomy jak: utrata wagi, nadmierne zmęczenie, duże pragnienie, częste oddawanie moczu, czy też trudno gojące się rany. 

W jaki sposób leczy się cukrzycę typu drugiego?

W cukrzycy bardzo dużą rolę odgrywa prawidłowa dieta. Należy z niej przede wszystkim usunąć produkty, które zawierają spore ilości węglowodanów prostych. Trzeba też każdego dnia wypijać około 2 litów niegazowanej wody mineralnej. Ważna jest też aktywność fizyczna, redukcja stresu i stosowanie preparatów pomagających w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Bezwzględnie zaleca się też unikanie spożywania alkoholu. Warto też włączyć do swojego menu probiotyki.

Czy cukrzyk może jeść rosół?

Sam rosół jest bezpieczny dla osoby, która boryka się z problemem cukrzycy. Jest to danie, które nie zawiera dużej ilości węglowodanów. Co więcej, powstaje na bazie warzyw takich jak marchewka, czy pietruszka. Warto jednak przemyśleć kwestię związaną z mięsem, które będzie wykorzystane do sporządzenia wywaru. Tutaj lepiej wybrać delikatną i chudą pierś z kurczaka. Cukrzyk musi dbać o prawidłową masę ciała, dlatego tłuste mięsiwa są wykluczone. Ostatnim elementem dania, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest makaron. Specjaliści w przypadku tej choroby nie zalecają w diecie tradycyjnego pszennego makaronu. Istnieje tutaj bowiem ryzyko dużego wzrostu poziomu cukru we krwi. Dlatego świetnie sprawdzi się makaron ryżowy, białkowy lub tak zwany shirataki.

Co może jeść cukrzyk?

Osoba borykająca się z cukrzycą musi szczególnie uważać na potrawy, które znajduję się w menu. W przypadku tej choroby należy spożywać warzywa i rośliny strączkowe. Co więcej, mogą to być też owoce i produkty z pełnego ziarna. Zasadnicze znaczenie mają też kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Znajdują się one między innymi w olejach nierafinowanych i rybach morskich. Każdego dnia trzeba też sięgać po garść różnych orzechów, czy też nasion. Należy przede wszystkim unikać artykułów, które mają cukier. Odpadają zatem wszelkie słodycze, a więc ciasteczka, cukierki i słodkie napoje. Ponadto, trzeba też zrezygnować z majonezu, masła, tłustej śmietany, ale także boczku, tłustych wędlin, smalcu i innych tego typu produktów. 

Przy cukrzycy istotny czynnik stanowi też sposób przygotowania potraw. Dopuszcza się tylko krótkie smażenie z niewielką ilością zdrowego tłuszczu, na przykład oliwy z oliwek. W zamian produkty można gotować tradycyjnie, na parze lub piec w piekarniku.