Grzybica pachwin – przyczyny, objawy i leczenie z Sudocrem

Grzybica pachwin – przyczyny, objawy i leczenie z Sudocrem

14 kwietnia 2021 1 przez redakcja

Grzybica pachwin to bardzo uciążliwa choroba. Elementy sprzyjające to przede wszystkim wysoka temperatura, a także wilgotność pojawiająca się w tych właśnie obszarach. Ciekawe jest też to, że schorzenie znacznie częściej dotyka mężczyzn niż przedstawicielki płci pięknej. Sprawdź, jakie są przyczyny tej jednostki chorobowej, objawy i sposób leczenia. 

Jakie są przyczyny grzybicy pachwin?

Wymienia się wiele przyczyny sprzyjających grzybicy pachwin. Przede wszystkim jest to niska odporność, a także współwystępowanie innych schorzeń, na przykład atopowego zapalenia skóry. Często pojawia się też w towarzystwie cukrzycy. Niejednokrotnie cierpią na nią osoby borykające się z otyłością. Czynnikiem sprzyjającym jest też nadmierny problem z potliwością skóry. Nie należy także nosić zbyt obcisłych ubrań, a także bielizny wyprodukowanej z tkanin, które nie przepuszczają powietrza. 

Jakie są objawy tej choroby?

O tej grzybicy świadczy obecność czerwonych lub brązowych plam w obszarze pachwin. Można zauważyć też grudki i nieestetycznie prezentujące się pęcherzyki wypełnione płynem. Ważnym symptomem choroby jest też łuszczenie się skóry. Pojawia się także świąd, przy czym intensywność zależy od konkretnego przypadku. 

Jak wygląda grzybica pachwin?

W przypadku grzybicy pachwin wykwity skórne układają się symetrycznie na obszarze zarówno jednej, jak i drugiej pachwiny. Zdarza się jednak, że pierwsze symptomy występują wyłącznie na jednej ze stron. 

Grzybica pachwin – leki doustne

W przypadku grzybicy pachwin stosuje się leczenie za pośrednictwem preparatów doustnych, jak i miejscowych preparatów przeciwgrzybiczych. Zmiany skórne w pachwinach można leczyć przez przyjmowanie przez okres dwóch tygodni itrakonazolu, terbinafiny i flukonazolu.

Grzybica pachwin leczenie preparatami miejscowymi

W leczeniu grzybicy pachwin stosuje się też maści, kremy i żele, które zawierają w swoim składzie takie substancje przeciwgrzybicze jak: klotrimazol, terbinafina, izokonazol, mikonazol, czy cyklopiroksolamina. Co więcej, w czasie kuracji poleca się też puder absorbujący, który skutecznie niweluje wzmożoną potliwość pachwin. Dzięki temu grzyby nie rozprzestrzeniają się na inne części ciała. Czerwone plamy na pachwinach zwalcza też popularny Sudocrem. Jest to preparat, który skutecznie przyspiesza proces regeneracji naskórka. Nie podrażnia także wrażliwej i delikatnej skóry, a więc też takiej, która znajduje się w okolicy pachwin. Ponadto ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i odkażające. Zapewnia też utrzymanie właściwej wilgotności i miękkości skóry. Niweluje też swędzenie pachwin. 

Grzybica pachwin to uciążliwa choroba, która lubi nawracać. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Można podjąć szereg czynności i nie dopuścić do pojawienia się schorzenia. Duże znaczenie ma tutaj dbałość o higienę okolic intymnych. Co więcej, bielizna powinna być wytworzona z naturalnych włókien. Szczególna ostrożność trzeba też zachować w miejscach publicznych takich jak baseny, solaria, czy sauny. Można też stosować pudry, które ograniczają tarcie w obszarze narażonym na infekcję.