Jak szybko wytrzeźwieć i pozbyć się alkoholu z organizmu?

Jak szybko wytrzeźwieć i pozbyć się alkoholu z organizmu?

24 lutego 2021 1 przez redakcja

Jeżeli jesteś pod wpływem alkoholu, a okazuje się, że niedługo musisz prowadzić auto lub rano czujesz, że procenty jeszcze nie zeszły, możesz zastanawiać się, jak szybko wytrzeźwiejesz. Jak wytrzeźwieć po wódce lub piwie?

Jak szybko wytrzeźwieć?

Jak szybko pozbyć się alkoholu z organizmu? Dobrym sposobem jest wysiłek fizyczny. Zapewne bieganie nie jest wymarzoną czynnością dla osoby znajdującej się pod wpływem alkoholu. Jednak warto pamiętać, iż ruch znacząco przyspiesza metabolizm i pozwala szybko zbić alkohol w wydychanym powietrzu.

Mocno w szybkim wytrzeźwieniu będzie też sauna. Jeżeli mamy taką możliwość, warto zafundować sobie seans w saunie, co pozwoli się wypocić i szybko pozbyć się alkoholu z organizmu.

Jeśli zastanawiamy się, jak szybko wytrzeźwieć, doskonałym pomysłem będzie zimny prysznic. Nie jest to najprzyjemniejszy zabieg, ale intesywnie pobudza on krażenie krwi i limfy oraz wspomaga metabolizm, dzięki czemu znacznie szybciej pozbywamy się alkoholu z organizmu.

Innym niezbyt przyjemnym, ale bardzo skutecznym sposobem na szybsze wytrzeźwienie są wymioty. Nawet te sztucznie sprowokowane pomogą pozbyć się niestrawionych resztek alkoholu z organizmu, co przyspieszy lroces trzeźwienia.

Jak pozbyć się alkoholu z organizmu

Jakie są inne metody, aby szybko pozbyć się alkoholu z wydychanego powietrza? Oto dietetyczne sposoby na wytrzeźwienie:

  1. Woda z cytryną. Warto pić wodę w dużych ilościach, aby szybciej wypłukać alkohol z organizmu. Dodatek soku z cytryny wspiera proces nawadniania i dostarcza organizmowi witaminy C, którą wypłukuje alkohol.
  2. Kawa. Zawarta w niej kofeina działa pobudzająco i wspomaga metabolizm. Jest niezastąpiona w sytuacji, gdy chcemy szybkow wyrzeźwieć. Jeśli nie lubimy smaku kawy, możemy sięgnąć po yerba mate lub napój energetyczny.
  3. Ciepły posiłek. Warto zjeść coś ciepłego, aby szybciej stanąć na nogi po piciu alkoholu. Wskazane są zupy oraz tłuste potrawy. Pomocna może okazać się cysteina, która wspiera detoksykację organizmu, dzięki czemu szybciej pozbędziemy się alkoholu z wydychanego powietrza. W cysteinę bogate są jajka, a także łosoś.
  4. Glukoza. Aby szybko wytrzeźwieć, warto przyjmować glukozę, która dodaje energii i wyhamowuje zmiany metaboliczne i przyspiesza proces odtruwania.
  5. Warzywani owoce. Warto spożywać je w dużych ilościach, by dostarczyc sobie witamin, które wypłukuje alkohol i wzmocnić działanie narządów wewnętrznych, co przyspieszy proces odtruwania. Dodatkowo warzywa i owoce zawierają dużo wody, co pomaga w odwodnieniu związanym z piciem alkoholu. Można również sięgnąć po owocowo-warzywne soki.
  6. Witaminy. Jeśli nie mamy ochoty na jedzenie, powinniśmy przyjąć suplement diety zawierający witaminy i minerały, które wspomogą organizm w procesie odtruwania.
  7. Czerwona herbata. Znana jest z działania odchudzającego, jednak jest ona również doskonałym sposobem na szybsze wytrzeźwienie. Czerwona herbata znacząco przyspiesza metabolizm i ułatwia trawienie, dzięki czemu o wiele szybciej pozbywamy się alkoholu z organizmu.