Operacja tarczycy – ile dni należy przebywać w szpitalu?
15 lutego 2021Tarczyca to jeden z narządów ludzkiego ciała dzięki, któremu możliwe jest utrzymanie prawidłowej gospodarki hormonalnej. Gruczoł ten umiejscowiony jest u dołu szyi w okolicy organu jakim jest tchawica. Komórki tarczycy wytwarzają charakterystyczne hormony, które odpowiedzialne są m.in. za proces przemiany materii czy sprawność układów nerwowego, płciowego, mięśniowego i innych. Niestety narząd ten niekiedy wyjawia symptomy chorobowe. Schorzenia związane z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, mogą wyrządzić wiele szkód w obrębie całego organizmu. Terapia lecznicza polega na przyjmowaniu odpowiednich leków, jednak w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest jej usunięcie. Jak wygląda i na czym polega operacja tarczycy? Jak długo trwa rekonwalescencja po usunięciu tarczycy? Jak dbać o zdrowie po zabiegu? Czego nie wolno po operacji tarczycy?
Wskazania do wykonania operacji tarczycy – przebieg zabiegu
Początek choroby związanej z nieprawidłowościami ze strony tarczycy najczęściej są niezauważalne. Często sam pacjent nie odczuwa i nie widzi niepokojących symptomów, dlatego też chorobę wykrywa się często w późnym stadium jej rozwoju. Niekiedy farmakoterapia nie przynosi skutków lub zwyczajnie jest na nią zbyt późno. W takich przypadkach należy objęte chorobowo narządy usunąć. Tego rodzaju operację najczęściej wykonuje się w przypadkach taki jak:
- stale powiększające się wole w okolicy szyjnej,
- nowotwory narządu lub nawroty choroby,
- obecność guzków tarczycowych,
- pogłębiająca się choroba, która wywołuje niebezpieczne dla organizmu skutki, itp.
Przebieg operacji – pobyt w szpitalu
Operacja organu wiąże się z pobytem w szpitalu. Przed samym zabiegiem pacjent jest odpowiednio przygotowany. Przeprowadzane są u niego odpowiednie badania zarówno obrazowa, jak i laboratoryjne. Po dokładnym określeniu przebiegu zabiegu oraz obszaru na jakim cięcie zostanie wykonane – sam płat, płat razem z cieśnią lub cały gruczoł, możliwe jest podjęcie odpowiednich działań. Ocenę oraz plan dotyczący szczegółowych czynności dostosowuje się do rodzaju choroby oraz obszaru jakim tarczyca została zajęta. Przed operacją tarczycy zdjęcia rentgenowskie oraz wykonane podczas USG pomogą podjąć słuszną decyzję specjalistom.
Operacja wykonywana jest w całkowitej narkozie. Tak więc pacjent nie odczuwa bólu. Jednakże trzeba liczyć się z tym, że po zabiegu chorego czeka rekonwalescencja. Samopoczucie po operacji tarczycy może być u każdego człowieka inne. Jednak warto mieć na uwadze, że bezpośrednio po zabiegu może boleć szyja, a głos stanie się szorstki i nienaturalny. Obecna chrypka może dawać niekomfortowe odczucia.
Czy po zabiegu tarczycy należy pozostać pod opieką specjalisty?
Jak postępować po zabiegu tarczycy?
Jak zachowywać się po operacji tarczycy – ile dni w szpitalu trzeba jeszcze spędzić? Czy istnieją szczególne zalecenia, o które należy zadbać? Operacja to dla wielu ludzi niecodzienne przeżycie. Stres, ból, niepokój czy zmartwienie to normalne reakcje. Dlatego też powrót do zdrowia uzależniony jest nie tylko od sprawności fizycznej, ale i kondycji psychicznej. Wielu ludziom blizna po operacji tarczycy przypomina o niemiłych przeżyciach, jednak stosowanie się do zaleceń lekarza w znacznym stopniu przyśpieszy powrót do zdrowia.
Pacjentom po operacji tarczycy nie wolno spożywać niektórych produktów – w szczególności ostrych i pikantnych przypraw – należy zadbać o prawidłowo dobraną dietę, wskazane jest również unikanie wzmożonej aktywności fizycznej czy wystawiać blizny na nadmierne słońce.
Osoby i zabiegu tarczycy oraz jej usunięciu musza pozostać pod stałą kontrolą lekarza endokrynologa, przyjmować hormony uzupełniające niedobory w organizmie, jak również dbać o sen, odpoczynek, dietę czy własne samopoczucie.
Mocno Ci kibicuję, świetny styl pisania! Będę wpadał częściej w oczekiwaniu na kolejne wpisy.