Covid a bezpieczeństwo personelu medycznego – jak powinien być ubrany sanitariusz, który pobiera wymazy?

Covid a bezpieczeństwo personelu medycznego – jak powinien być ubrany sanitariusz, który pobiera wymazy?

7 sierpnia 2021 0 przez redakcja

Prawdopodobnie większość z nas była już przy jakiejś okazji poddany próbie na obecność wirusa covid. I choć testy mogą być tutaj różne, to jednak metody ich przeprowadzania zawsze są podobne. Polegają na pobraniu materiału genetycznego, najczęściej są to wymazy z nosa lub z gardła. Sanitariusz, który pobiera materiał do analizy, codziennie narażony jest więc na zakażenie wirusem… W artykule opisujemy jak powinien być ubrany pracownik medyczny, który przeprowadza badanie.

Kombinezon biologiczny – pełna ochrona ciała

Wirus jak wiemy pozostaje na przedmiotach nawet przez kilka godzin, dlatego osoby pracujące w punktach poboru materiału genetycznego powinny szczelnie zasłonić każdy fragment ciała. Niezbędny będzie więc tutaj kombinezon barierowy, najlepiej wyposażony w kaptur i ściągacze ną rękawach a także nogawkach. Chroni on zarówno przed ciałami stałymi jak i cząsteczkami cieczy. Należy również zdejmować i zakładać go w odpowiedni sposób, postępując zgodnie z zaleceniami producenta.

Elementami uzupełniającymi dla kombinezonu będą rękawiczki i ochraniacze na buty. Rękawiczki z wiadomych powodów towarzyszą niemal we wszystkich czynnościach podczas pracy medyków. Ochraniacze na buty nie są tutaj niezbędne, ale stanowiły będą dodatkowe uszczelnienie pomiędzy odzieżą i obuwiem. Zarówno kombinezony, jak i ochraniacze, maski, czy przyłbice, dostępne są w ofercie sklepu MedicaMask. Jest to miejsce z certyfikowaną odzieżą ochronną dla personelu medycznego. Realizując zamówienia grupowe, np. dla placówek medycznych, sklep oferuje atrakcyjne rabaty.

Ochrona twarzy

Ochrona ust i nosa to jedne z najważniejszych elementów stroju pracownika medycznego. Osoby wykonujące wymazy, stosują zwykle podwójną ochronę. Najczęściej są to przyłbice, ale dodatkowo także maseczki ochronne. Czasem zamiast przyłbicy stosowane są okulary ochronne i maski filtrujące. Wszystko uszczelnia kaptur, który dopasowuje się do owalu twarzy za pomocą ściągających gumek. Takie zabezpieczenie gwarantuje sanitariuszom skuteczną ochronę podczas kontaktu z pacjentami.

W ofercie sklepu MedicaMask można nabyć wszystkie te artykuły w formie jednego pakietu IZOB (Indywidualny Zestaw Ochrony Biologicznej). Ze względu na swoje rozmiary, można zabrać go w zasadzie wszędzie, a poszczególne artykuły kupowane w zestawie, mają bardzo korzystną cenę. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu!